Rekla sam ti
    O čemu se šuška

    „Poslednji krug momci“ Nesvakidašnja akciona komedija koja će vas nasmejati do suza u bioskopima od 6.2.2025.

    January 13, 2025

    OD POSIPANJA SOLI DO RAZBIJANJA TANJIRA Kako se Nova godina slavi širom sveta

    January 1, 2025

    NAJMEKŠE KROFNE Recept za savršeno testo

    January 1, 2025
    pretraga
    Facebook Twitter Instagram
    Rekla sam ti
    • Početna
    • Zdravlje
      • Prirodni lek
      • Reč struke
      • Mama, tata i ja
    • Saveti

      KUPITE JELKU I UKRASE KAO PROFESIONALAC: Evo vodiča za najbolju novogodišnju dekoraciju

      December 11, 2024

      Aceton na delu: 10 kreativnih načina da iskoristite odstranjivač laka

      October 9, 2024

      Sklanjamo saksije: Kako pripremiti biljke i cveće za jesen i zimu

      September 17, 2024

      Oblači se: Kako oprati zimske jakne kod kuće a da ih ne oštetite

      September 16, 2024

      Vreme za pečenje rakije! Daj da uživamo u pravim domaćim specijalitetima

      September 2, 2024
    • Stil
      • Ruževi i pomade
      • Kevina moda
    • Recepti
      • Domaćinsko jelo
      • Ručak za 500 dinara
      • Sezonske đakonije
    • Kultura
      • Pričam ti priču
      • Pozorište
      • Šta se čita, kuda na izložbu
      • Vodi me u bioskop
    Facebook Twitter Instagram YouTube
    Rekla sam ti
    Home»Zdravlje»Reč struke»Domaća hrana najbolja, gojaznost i dalje problem: Predstavljeni rezultati istraživanja u okviru nacionalne kampanje “Teži ravnoteži”
    Reč struke

    Domaća hrana najbolja, gojaznost i dalje problem: Predstavljeni rezultati istraživanja u okviru nacionalne kampanje “Teži ravnoteži”

    Milorad BibićBy Milorad BibićOctober 11, 20234 Mins Read
    Facebook Twitter
    freepik
    Share
    Facebook Twitter WhatsApp Email

    Beograd, 11. oktobar 2023. – Onlajn istraživanje o navikama u ishrani i načinu informisanja
    o nutritivnim vrednostima namirnica, u kojem je učestvovalo više od 1.000 građana Srbije,
    sprovedeno je u okviru nacionalne kampanje “Teži ravnoteži”.
    Simbolično, tokom oktobra, meseca pravilne ishrane, predstavljeni su rezultati istraživanja koji pokazuju da najveći broj građana umereno vodi računa o ishrani 68%, dok 17% anketiranih veoma vodi računa o ishrani, dok 15% ispitanika uopšte ne vodi računa o ishrani.

    Gojaznost i dalje problem broj jedan

    „Gojaznost je jedan od najbrže rastućih izazova modernog društva i procene su da će čak 51% svetske populacije biti predgojazno ili gojazno do 2035. godine. Gojaznost nije samo estetski problem, kao što to mnogi misle, već je to predispozicija koja može dovesti do različitih oboljenja. Upravo zbog toga, Ministarstvo zdravlja je još 2018. godine kreiralo Nacionalni program za prevenciju gojaznosti koji je dao strateški okvir za bavljenje ovom tematikom, iz čega je dalje proistekla nacionalna informativno edukativna kampanja „Teži ravnoteži“ u okviru koje je i sprovedeno ovo istraživanje“ – istakla je dr Jelena Janković, pomoćnica ministarke zdravlja.

    Spremljeno kod kuće najzdravije

    U poslednjih šest meseci, na režimu ishrane/dijeti je bila skoro trećina anketiranih građana (30%), a najčešći režimi ishrane bili su: autofagija, vegetarijanska ishrana, ishrana bez glutena, keto ishrana, kao i druge dijete. Prema podacima istraživanja, 70 procenta ispitanika nije bilo ni na jednoj vrsti dijete u proteklih šest meseci.
    Kada je reč o stavovima šta za građane predstavlja zdrava ishrana, najveći broj ispitanika (43%) je odgovorio da je to ishrana pripremljena kod kuće. Iako je većina građana stava da je domaća kuhinja najzdravija, ishrana bogata vitaminima i mineralima (36%), vlaknima (30%), proteinima (20%), namirnicama organskog porekla (15%) i uravnotežena hipokalorijska ishrana (12%) su sledeći najzastupljeniji vidovi zdrave ishrane. Za one ispitanike koji su bili na određenom režimu ishrane, kao vodeći razlozi bili su gubitak telesne težine (23%) i sprečavanje budućih zdravstvenih problema (23%). Kod 21 odsto građana, razlog za dijetu je bila potreba da se osećaju bolje i imaju više energije, a samo 10 procenata anketiranih kao razlog navodi da im je cilj bio poboljšanje fizičkog izgleda.

    A top view of fresh fruits and vegetables with different medicine on a wooden spoon

    „Kada je u pitanju važnost sastava proizvoda, čak 51% ispitanika je odgovorio da im je veoma važan sastav proizvoda, kao i da njih 30% redovno čita sastav proizvoda na nutritivnim deklaracijama. Ovi podaci nas dosta raduju, jer su građani počeli više da obraćaju pažnju na sastav namirnica i nihove nutritivne i kalorijske vrednosti, na čemu smo mi posebno radili u prethodnom periodu. Naime mi smo kroz edukaciju u supermarketima, koju smo sprovodili sa studentima medicine, edukovali potrošače kako da čitaju nutritivne deklaracije i šta to za njih znači. „ – istakao je Dimitrije Ivanović iz Privredne komore Srbije.

    Kada je reč o izvorima informisanja o nutritivnim vrednostima proizvoda nutritivne deklaracije su i dalje najzastupljeniji izvor informisanja građana (41%), slede časopisi, internet sajtovi i TV sa 28 odsto, a njih 17 odsto se informiše kroz razgovor sa porodicom, prijateljima ili kolegama. 14% građana informacije o nutritrivnim vrednostima traži u stručnoj literaturi, dok se putem saveta doktora i nutricioniste informiše svega 10 odsto građana.
    „Ministarstvo zdravlja je uz podrško odbora za sport Narodne skupštine, a u saradnji sa Ministarstvom sporta i Ministarstvom prosvete nedavno pokrenulo projekat koji obuhvata sistematske preglede za učenike koje se bave školskim sportom. Ovo će se primenjivati kod dece od prvog razreda osnovne škole do četvrtog razreda srednje škole. Uključeno će biti 95 škola u prvom krugu, 192 odeljenja, a podršku će pružati 76 domova zdravlja širom Srbije. Cilj nam je da utvrdimo bilo koji oblik deformiteta kod dece, kao i da detektujemo gojaznost kod dece, kako bi se u budućem periodu radilo više na rešavanju i prevenciji svih ovih problema“ – zaključila je dr Jelena Janković iz Ministarstva zdravlja.

    O kampanji „Teži ravnoteži“

    Nacionalnu kampanju „Teži ravnoteži“ pokrenula je Privredna komora Srbije – Udruženje za prehrambenu industriju kao podršku Nacionalnom programu za prevenciju gojaznosti Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Kampanja je prvenstveno okrenuta kontinuiranom informisanju građana o važnosti uravnotežene ishrane i redovne fizičke aktivnosti u cilju postizanja dobrog javnog zdravlja stanovništva.

    edukacija saveti Teži ravnoteži zdravlje
    Share. Facebook Twitter WhatsApp

    Related Posts

    Vodi me u bioskop January 13, 2025

    „Poslednji krug momci“ Nesvakidašnja akciona komedija koja će vas nasmejati do suza u bioskopima od 6.2.2025.

    Pričam ti priču January 1, 2025

    OD POSIPANJA SOLI DO RAZBIJANJA TANJIRA Kako se Nova godina slavi širom sveta

    Recepti January 1, 2025

    NAJMEKŠE KROFNE Recept za savršeno testo

    Domaćinsko jelo January 1, 2025

    MARINIRANA PLEĆKA Ručak koji se prepričava

    Ruževi i pomade January 1, 2025

    NA ŠTA LIČIM POSLE ŽURKE? Brzi trikovi za podočnjake, nadutost i sveže lice

    Pričam ti priču January 1, 2025

    Velika pažnja Valjevaca usmerena na projekat „Učenici i roditelji kao akteri bezbedne školske klime: Empatija nije strana reč!”

    Leave A Reply Cancel Reply

    Ne propusti
    Vodi me u bioskop January 13, 2025

    „Poslednji krug momci“ Nesvakidašnja akciona komedija koja će vas nasmejati do suza u bioskopima od 6.2.2025.

    Film „Poslednji krug momci“, reditelja Ilije Stojimirovića, donosi jedinstvenu kombinaciju akcije, komedije i parodije, garantujući…

    OD POSIPANJA SOLI DO RAZBIJANJA TANJIRA Kako se Nova godina slavi širom sveta

    January 1, 2025

    NAJMEKŠE KROFNE Recept za savršeno testo

    January 1, 2025

    MARINIRANA PLEĆKA Ručak koji se prepričava

    January 1, 2025
    Pratite nas
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    Rekla sam ti
    Rekla sam ti

    Dobrodošli na newblogland.com - tvoj osvežavajući kutak na internetu!

    Marketing | O nama | Impresum | Uslovi korišćenja

    Priča se o...

    „Poslednji krug momci“ Nesvakidašnja akciona komedija koja će vas nasmejati do suza u bioskopima od 6.2.2025.

    January 13, 2025

    OD POSIPANJA SOLI DO RAZBIJANJA TANJIRA Kako se Nova godina slavi širom sveta

    January 1, 2025

    NAJMEKŠE KROFNE Recept za savršeno testo

    January 1, 2025
    Kontakti

    • Adresa: Milana Rakića 96/5, Beograd 11050, Srbija
    • Telefon: +381637567759

    Pratite nas
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    © 2025 newblogland.com

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Koristimo kolačiće i slične tehnologije kako bismo poboljšali vaše iskustvo pregledavanja i personalizirali sadržaj. Daljnjim korištenjem naše web stranice slažete se s našom Politikom privatnosti.